ALTIN 309,44
DOLAR 6,0640
EURO 6,5713
BIST 7,8852

1 Mayıs | İbrahim Öztürk

01.05.2018
A+
A-

1 Mayıs

1 Mayıs İşçi Bayramı. 1970’li yıllardan itibaren, yoğun mücadeleler içinde geçen zamandan sonra, Resmi Tatil ilan edilmiş bayramımız.

Resmi Bayramlar, bilindiği üzere ülkemizde Tatil günü.
Peki kimlere?
Memurlara!
Bankalara!
Devlete bağlı kurumlara! ve bununla birlikte, bu kurumlarla koordineli çalışan özel sektöre.

Peki ya AVM Çalışanlarına? Kesinlikle ve asla! Tabiri caizse hafta sonu ve Resmi Tatillerde AVM de çalışıyorsanız, ölseniz gömmezler. Çünkü İzinli olan tüm kişiler soluğu AVM de alır, burada çalışanlar, daha da fazladan çalışmak zorunda kalır.

Çalışanlar arasında açılış ve kapanış saatleri ile ilgili düzenlemenin her an geleceğini umarlar ve sürekli suküt-u hayale uğrarlar. Bir nevi modern köle mantığı ile çalışan Mağazacı arkadaşlar her zaman bu umutla yaşarlar.

Yaklaşık 2 yıl önce yapılan kanuni düzenlemeler de çalışanlara hiç bir fayda getirmemiş, aksine daha yoğun baskı altında kalmalarını sağlamıştır. Resmi tatiller en sevmedikleri günlerdir AVM çalışanlarının. Her zaman, kendi tabirleri ile full yani tam gün çalışmak zorunda bırakılmışlardır.

Lakin Türkiye de yaklaşık 113-114 günün tatil olduğu Ülkemizde neredeyse bu günlerin yarısı kadar izin, tatil hakkı tanınmakta ve sürekli hedef peşinde koşmak zorunda bırakılmaktadır. Günümüz Hükumetinin sürekli olarak Sermayeden yana kullandığı takdir hakkı, AVM çalışanlarına hiç bir iyileştirme sağlamamıştır.

24 Haziran 2018′ den sonra değişeceğine inandığımız yönetim ile birlikte, Türkiye İYİ Olacak düsturu ile yola çıkan İYİ Parti iktidarında şunu merak etmemek elde değil. Acaba AVM Çalışanları da İYİ Olacak mı?

Portre | İbrahim Öztürk 
1982’de Bursa’da doğdu. Yaklaşık 15 yıldır çeşitli mağaza ve departmanlarda, satış ve pazarlama görevlisi olarak hizmet verdi. Şu an pazarlama görevlisi olarak bebe toptan sektöründe çalışmaya devam etmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.