ALTIN 392,71
DOLAR 6,8664
EURO 7,7552
BIST 1,1291

Birileri İYİ Parti’ye tuzak mı kuruyor?

28.11.2018
A+
A-
Birileri İYİ Parti’ye tuzak mı kuruyor?

Son günlerde Türk siyaseti her zaman olduğu gibi yine çok sıcak! Gündemde ise ittifaklar var.

Baştan söyleyeyim ahlaki ve etik çerçeve içerisinde, kâr ve zarar hesabı yapılarak ittifak kurulabilir de, kurulmayabilir de!
Bu karar parti genel merkezlerinin takdiridir.
Ancak İYİ Parti ittifak yaparsa; bunun sonucunda ülkemiz, halkımız ve İYİ Parti ne kazanacak? Asıl irdelenmesi gereken husus işte tam da budur!

Değerli dostlar;

İYİ Parti, mevcut siyasi düzene karşı bir itiraz sonucu olarak doğmuş bir partidir.
İYİ Parti, ‘AKP’den başka parti mi var, Erdoğan’dan başka lider mi var’ söylemlerini yerle bir etmek üzere kurulan bir partidir!
İYİ Parti, girdiği ilk seçimde maddi gücü olmadan, medya desteği görmeden henüz 6 aylık bir parti iken tüm engellemelere rağmen Türk halkının verdiği % 10 oy ile mükafatlandırılmıştır.
Bu hadise bırakın Türk siyasi tarihini, dünya siyasi tarihinde yaşanmamıştır!
Onun İçin bu sosyolojik durumu incelediğimizde, İYİ Parti’ye oy veren seçmenler diğer tüm siyasi partilerden bıkmış ve umudu kalmamış seçmendir. Aynı zamanda muhafazakar-milliyetçi bir seçmendir!
Tüm bu durum göze alındığında İYİ Partinin CHP ile ittifakı ne avantaj getirecek, ne dezavantaj getirecek!
Avantajı sadece birkaç il ve ilçe belediyesi almak olacak!
Ancak dezavantajı bir hayli fazla olacaktır.

Onlar da şöyledir;
AKP’den memnun olmayan ve ekonomiden müzdarip %15’lik seçmene, CHP-İYİ Parti-HDP ittifak yaptı yalanı ile algı yaratılıp, tek tercihi olacak olan İYİ Parti’ye oy vermeleri engellenmiş olacak!
Birçok büyükşehirde CHP bizden fazla oy aldığı için CHP’nin desteklenmesi durumunda halihazırdaki oylarımızın da azalmasına yol açıp, ‘baraj altında kaldılar’ algısı ile psikolojik olarak parti yıpranacak. Ve bu sorun partinin varoluş sebebinin tartışmaya açılmasına yol açacak. Ayrıca Demokrat Partinin baraj altında kaldıktan sonra (baraj altı tabirim psikolojik sınır) 750 bin üyesi var iken parti üyelerinin ‘barajı geçemeyeceğiz, bari oyum boşuna gitmesin’mantığı ile 68 bin oy alması gibi durumlar tezahür edebilir ve bu da  en büyük tehlike olacaktır parti adına!
MHP’nin AKP ile İYİ Partinin de CHP ile ittifak yapması, ülkemizi geri dönüşü zor olacak olan ikili parti modeline itecek!
Bu gibi olumsuz hususlar fazlasıyla yazılabilir. Elbette genel merkez bunları göz önüne alıyordur.
*** ***
Benim İYİ Parti’ye naçizane tavsiyem şu olacak;

İYİ Partinin AKP, CHP ve MHP’den oy alabilme potansiyeline sahip yegane parti olduğu unutulmadan;

İYİ Parti hiçbir ittifakın içerisinde olmadan, olabildiğince güçlü adaylarla seçime girip, en yüksek oyu almalıdır. En çok belediyeyi değil!
Çünkü tek başına seçimlere girmesi halinde % 10’luk oyunu korumuş şekilde, AKP’den kopma noktasına gelen % 15’lik seçmenden, MHP’nin aday çıkarmamasından, şikayetçi seçmenden ve CHP’nin genel politikalarından rahatsız tüm seçmenlerin oy verebileceği birinci parti olacaktır. 10 puanlık barajın üstünde oy alması halinde ilk genel seçime de gönül rahatlığıyla tek başına seçimlere girebilecek ve tabela partisi olmaktan kurtulacaktır.
31 Mart akşamı %15’den yukarı herhangi bir oy oranı ise İYİ Partiyi bir dahaki genel seçimlerin favorisi yapacak, Türk halkının umutları yeşermiş olacaktır.
Türk halkının Sağ-Sol kutuplaşmasının içine tekrar itilmesi kimsenin hayrına olmayacaktır.
İyi Parti; tüm Türk halkının temsilcisi olmalı, hiçbir kutuplaşmanın da içerisinde yer almamalıdır!
Şimdilik diyeceklerim bu kadar…

Muhammed Ali Hamit

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.