ALTIN 309,44
DOLAR 6,0640
EURO 6,5713
BIST 7,8852

Egemenlik Sarayın Değil Milletindir -Şahin Mengü

23.04.2018
A+
A-
Egemenlik Sarayın Değil Milletindir -Şahin Mengü

Egemenliği 23 Nisan 1920 de saraydan alıp millete onun temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisine vermiş idik.

Bugün egemenliği Milletin Temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisinden alıp tekrar saraya teslim etmek isteyen zihniyete demokratik haklarımızı kullanarak izin vermeyeceğiz.

23 Nisan 1920 de tek adam rejimini yıktık bundan 98 yıl sonra 24 Haziran 2018 de tek adam rejimi heveslilerine imkan vermeyeceğiz. Egemenliği saraya geri vermeyeceğiz.

Ulu Önder  30 Ekim 1922 günü egemenliğin yegane  tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde yaptığı konuşmasında, “Türk halkı egemenliğini zor kullanarak eline aldı” demişti. Şimdi bizler, Atatürkçüler, egemenliği halktan alıp,  demokrasinin nimetlerinden faydalanarak iktidara gelen bir kişi veya grup istiyor diye tekrar saraya hapsedilmesine izin vermeyeceğiz.

Ulu önderimiz de egemenliğin ulus için bir hak olduğuna inanıyordu. Ulusal egemenliğin dayanılmaz bir güç olduğunu onun karşısında taçların ve tahtların yanıp mahvolduğunu  söylemişti.

Ulusal egemenliğimizden hiçbir şekilde vazgeçmeyeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi olan 23 Nisan Çocuklara armağan edilmiş Dünyadaki tek bayramdır.

Çocuklara armağan edilmiş bir bayramdan, çocukların cinsel istismarı karşısında “bir kereden bir şey olmaz” diyebilen bir mantığa geldik.

Onun için 24  Haziran 2018 günü yapılacak seçimler, 9 Eylül Oluşumunun  basın bildirisinde önemle işaret edildiği gibi, yaşamsal ve tarihsel bir öneme haizdir. 9 Eylül 1922 de kazanılan antiemperyalist  zaferin sonucunda  29 Ekim 1923 te taçlanan Türkiye Cumhuriyeti’nin yazgısı bu seçimlerde belirlenecektir.

Şahin Mengü

 

Şahin Mengü
Şahin Mengü
Siyasetçi, avukat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Serbest avukatlık, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 23. Dönem CHP Manisa milletvekili.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Olağanüstü güncel, çok özlü ve anlamlı, yaşamsal önemli, ulusal ve toplumsal değerli mükemmel bir yazı. Çok değerli yazarı sevgili Şahin Mengü’ye özel tebrikler ve en iyi dilekler.

  2. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Bu ulu bayramın ve tüm çocukların düşmanı olan o cadı ‘bakanı’ ve hamilerini teşhir eden MUHTEŞEM bir analiz ve sentez. Kalbine ve kalemine sağlık sevgili MENGÜ. Mükemmel bir blogun var. Bu sabah gördüm ve çok büyük bir ılgiyle ve zevkle izledim. Seni en içten tebrik ediyorum . Onu e-mail adresime göndermiş olduğun için sana en yürekten ve özel teşekkürlerimi sunuyor ve yeni başarılar diliyorum.