ALTIN 361,03
DOLAR 6,6819
EURO 7,3162
BIST 8,3421

Ömer Faruk Eminağaoğlu :AKP Yargıyı Yaz Boz Tahtasına Çevirdi

03.06.2019
A+
A-
Ömer Faruk Eminağaoğlu :AKP Yargıyı Yaz Boz Tahtasına Çevirdi

YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu,AKP Genel Başkanı ve  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Yargı Reformu Strateji Belgesi’ne sert tepki gösterdi.

Ömer Faruk Eminağaoğlu, ODA TV’den Nurzen Amuran’a yaptığı açıklamada,AKP’nin daha önce yargıda yaptığı değişiklikleri hatırlatarak “AKP iktidara geldiğinde, Avrupa Birliği’ne uyum adı altında, temel yasaları değiştirdi. 2010 Anayasa değişikliği ile Anayasa Mahkemesini yapılandırdı. Bölge mahkemeleri sistemini kurdu. 15 Temmuz öncesi, hiç nedeni yok iken çıkardığı bir yasa ile yüksek yargıçların yüksek sıfatını kaldırdı ve Yargıtay ile Danıştay’ı tepeden tırnağa biçimlendirdi. Yine 2017 Anayasa değişikliği ile de HSK’yı etkisi altında olacak biçimde yapılandırdı” ifadelerini kullandı.

Amuran’ın sorularını Eminağaoğlu şöyle yanıtladı:

Nurzen Amuran: YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenme kararı sonrasında başlayan seçim çalışmaları sürecinde, hafta içinde, “Yargı Reformu Strateji Belgesi” açıklandı. Kürsünün her iki tarafında da çalışmış, yargıç örgütlenmesinin ilk adımını atmış deneyimli bir hukukçu olarak sizinle hem bu paketi hem de yargının şu andaki durumunu konuşalım. Reform denilince şimdiye kadar, “insan onur ve haysiyetini daha iyi koruyan, insan hak ve özgürlüklerini daha da güçlü güvence altına alan yepyeni düzenlemeler” akla gelmekte. Reformun amacı da zaten budur. Siz açıklanan bu reform strateji belgesini nasıl değerlendirdiniz?

Ömer Faruk Eminağaoğlu: AKP iktidara geldiğinde, Avrupa Birliği’ne uyum adı altında, temel yasaları değiştirdi. 2010 Anayasa değişikliği ile Anayasa Mahkemesini yapılandırdı. Bölge mahkemeleri sistemini kurdu. 15 Temmuz öncesi, hiç nedeni yok iken çıkardığı bir yasa ile yüksek yargıçların yüksek sıfatını kaldırdı ve Yargıtay ile Danıştay’ı tepeden tırnağa biçimlendirdi. Yine 2017 Anayasa değişikliği ile de HSK’yı etkisi altında olacak biçimde yapılandırdı.

Şimdi, çıkardığı temel yasalarda yapacağı değişiklikleri de, bu yasalarla ilgili, farklı hukuk alanlarındaki yasa yollarına başvurma süreleri gibi, kapattığı adalet akademisini tekrar kurmak gibi, asliye ceza mahkemelerinde kaldırılan duruşma savcılığın geri getirilmesi gibi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması, arabuluculuk gibi birçok konuda düzenleme yapmak gerektiğinin ortaya çıktığını belirterek, yapacağı düzenlemeleri, reform olarak sunma yoluna gidiyor. Yürürlükteki yasalarda yer alan konuları da reform olarak sunuyor. Bilinen uygulanan sonuç doğurmayacak konuları da yazılı hale getirip reform diye anlatıyor. Bu örnekler o kadar çok ki… AKP, yargıyı bir yap-boz tahtasına çevirmiş durumda. Yaptığını da reform, bozduğunu da reform, bozup yaptığını da reform her yazıp çizdiğini de aklına her estiğini de reform olarak sunuyor. Sunulan paket, yaşanan sorunlara gerçekçi bir çözüm sağlamaktan da tamamen uzak.

Amuran: Paketle açıklanan 9 amaç arasında bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum. Öncelikle yargı bağımsızlığı tarafsızlığı ve şeffaflığının artırılması amaçlanıyor. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle getirilen düzenlemelerle yargı bağımsızlığı nasıl sağlanacak?

Eminağaoğlu: AKP, ilk yargı reformu strateji planını 2009 yılında açıkladı. 2010 yılında çıkartılan Anayasa değişikliklerini ve sonrasını biliyoruz. Burada Anayasa Mahkemesi’ni tamamen kendisine göre yapılandırdığını hatırlıyoruz.

İkinci yargı reformu strateji planı diye 2015 yılında açıklamalarda bulunuldu. Sonrasında, diğer yüksek yargı organlarının yapılandırılmasını ve 2017 Anayasa değişikliğini, böylece de HSK’nın güdümlü hale getirildiğini biliyoruz.

Şimdi üçüncü yargı strateji planı açıklandı.

Planda yer alan açıklamalar karşısında, yaptığı önceki Anayasa değişikliklerine hiç dokunulmayacağına göre, AKP bu bağımlı yargı ile yargıda güveni yeniden sağlamaktan nasıl söz edebiliyor. Siyasi iktidar, bağımlı ve güdümlü bir yargı ile, hedefine adım adım ilerlemeyi amaçlıyor ve en bağımlı duruma soktuğu yargı ile hedefleri için yoluna devam edeceğini, farklı söylemlerle ifade ediyor. AKP, iktidarını halkın iradesi ile değil, bağımlı bir yargı üzerinden attığı adımlarla da yürütüyor. Çünkü siyasi iktidar, Anayasa dışındaki hedeflerine ilişkin adımlarını yargı üzerinden attığında, yargı kararlarına uyulma ve bu kararların yerine getirilme zorunluluğu gereği, bir engele takılmadan bu yolda giderek daha da rahat ilerlemekte, böyle olunca yargıyı da hep kendine bağımlı bir yapıda tutmaktadır.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ 

Vatandaş Yazıyor Haber
Vatandaş Yazıyor Haber
Vatandaşın Sesi Olan Haber Merkezi
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.