ALTIN 309,44
DOLAR 6,0640
EURO 6,5713
BIST 7,8852

Yeni Bir Işık ‘Vatandaş Yazıyor’ Hoş Geldin | Serdar Yılmaz

23.04.2018
A+
A-

Araştırmalara göre dünyada internet kullanıcı sayısı 4 milyarı aşarken, bu artışta internette geri kalan bölgelerdeki yükseliş etkin oluyor.

4 milyar internet kullanıcısı günde ortalama 6 saat internete bağlanırken, 2018 içerisinde tüm kullanıcıların toplamda 1 milyar yıldan uzun süre on line olması öngörülüyor. 

Dünyada gün içerisinde interneti en uzun süre kullanan ülke Thailand olurken (9 saat 38 dakika), Türkiye günde 7 saat 9 dakikalık kullanım ile araştırmada tüm Avrupa kıtasının önünde, 14. sırada yer alıyor.

Dünyanın 3 te ikisi mobil cihazlar kullanırken, bu kitlenin büyük çoğunluğunun akıllı telefonlara sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz yıl içerisinde mobil telefonların, internet trafiğindeki kullanımı yüzde % 4 artarak yüzde 52’lik bir orana ulaşmış durumda. Laptop ve masaüstü bilgisayarların bu trafikteki oranı bu yıl da yüzde 3 düşerek yüzde 43’e ulaşmış durumda. Tablet kullanımı yüzde 13 lük bir düşüşle, toplam trafiğin yüzde 4’üne tekabül ediyor.

Dünyada geçtiğimiz yıl sosyal medya kullanımı yüzde 13 artarken, Suudi Arabistan ve Hindistan, bu alanda çok büyük bir sıçrama yapmış durumda. Suudi Arabistan’da, şeriat yasalarında meydana gelen yumuşamaların ve dünyanın ilk robot vatandaşına sahipliğin vermiş olduğu gelişme arzusu ile sosyal medya kullanımı yüzde 32 artarken, Hindistan geçtiğimiz yıl yüzde 31’lik bir kullanıcı sayısı artışı yaşamış durumda. Nüfus büyüklüğü de göz önüne alındığında, muhtemelen dünya ortalamasını en çok etkileyen ülke Hindistan olmuş durumda.

Avrupa’da Almanya ve Rusya’da yüzde 15’lik bir sosyal medya kullanıcı artışı gerçekleşirken, ülkemizde bu rakam yüzde 6 olarak gerçekleşti.

Dünya üzerinde en aktif sosyal platform, 2,17 milyar kullanıcı ile Facebook olurken, Youtube 1,5 milyar kullanıcı ile 2.sırada yer almakta.

Whatsapp ve Facebook Messenger, 1,3 milyar kullanıcıları ile en çok kullanılan mesajlaşma platformu oldular.

Sosyal medyada diğer popüler platformlar, 800 milyon kullanıcı ile Instagram, 794 milyon kullanıcı ile Tumblr oldu. Twitter ise 330 milyon kullanıcısı ile genel klasmanda 11.sırayı aldı.

Bunları neden yazdım; günümüzde internetin önemine vurgu yapmaya çalıştım. Yeni bir site, isteyenin istediğini yazabileceği bir platform. Belki de türünün ilk örneklerinden, (var ise bile ben bilmiyorum) daha önce bu amaçla açılan bir siteye rastlamadım. Özetle; gelecek internette. İnternet medyası yazılı medyayı geride bıraktı.

Yeni siteye hoş geldin diyorum, planlayan ve emeği geçenleri kutluyorum. 

Not; 2018 Dijital Raporundan faydalanılmıştır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Bu çok ilginç bilgiler ve veriler için sayın Serdar Yılmaz’ı kutluyor, VATANDASYAZIYOR’a ve kurucularına kutlama selamlarını ve en iyi dileklerini aynen ve tamamen paylaşıyor, sevgiler ve saygılar sunuyorum.